Kontakt och öppettider

INFEKTIONSMOTTAGNING
För våra listade patienter och för dig som önskar lista dig 
på Dalens vårdcentral.
Vardagar kl 10.30-11.15 har vi infektionsmottagning för kortare besök. Hit kan du komma utan att boka tid om du t ex har hosta eller ont i halsen, fått urinvägsinfektion eller öronvärk.
Vid misstänkt magsjuka ber vi dig kontakta mottagningen per telefon istället, 686 52 14.
 
Besökstider bokar du via telefon med din husläkare eller distriktssköterska . För rådgivning, tidsbokning och receptförnyelse är du också välkommen att ringa mottagningssköterska, tel 08-686 52 14, mån-fre kl 8-17

Anmäl dig och betala avgiften i receptionen. Medtag och visa legitimation. Avgiften för läkarbesök är 200 kr, sköterskebesök kostar 100 kr. Frikort gäller. Barn och ungdom upp till 18 år betalar inte.

Högkostnadsskyddet för sjukvård 1.100 kr. För intyg och vaccinationer gäller andra taxor och för intyg och vaccinationer gäller inte frikort.

Vid uteblivet besök debiteras vårdavgift. Detta gäller även om besöket skulle ha varit kostnadsfritt. Avbokning måste ske senast 24 timmar innan planerat besök annars debiteras vårdavgift.

TBE-vaccination 2016! Drop in onsdagar kl 15-16 följande datum:

4/5    11/5    18/5    25/5    1/6    8/6

Gå först till receptionen i korridor B3 och anmäl dig. Om du vill komma någon annan tid, kontakta då en distriktssköterska, se kontaktuppgifter här nedan.

LÄKARE

Teltid må-fr 9-9.30
Allan Estonius 086865145
Berit Arkefors, avslutat tjänstgöring pga pension, v.v följ telefonsvarare. 086865220
Eva Collin 086865140
Gunnar Ivarsson 086865210
Holger Theobald 086865135
Iréne Åsberg 086865130
Marta Gräslund, verksamhetschef 086865225
Solveig Rhodin 086865215
Sten Kjellström 086865035
Ulrika Riehko, avslutat tjänstgöring pga pension, v.v följ telefonsvarare. 086865235
Daniel Gillsin, vik för Astrid Rakhorst Wennström, föräldraledig 086865230 .
Per Wennerholm, föräldraledig, v.v följ  telefonsvarare 086865819
Cecilia Wikner, AT 08-6865180
Charlotte Sundh Åhman hänvisning ordinarie läk
Caroline Fagerberg, ST 086865245
Anna Fernqvist Lundesjö 086865240
Maria Bergström, ST hänvisning ordinarie läk

Distriktssköterskor

teltid må-fr 11-12
Mikaela Nordberg, vik för Anna Asplund, föräldraledig 086865216
Carina Malmlöf 086865141
Hanna Dahlberg 086865231
Ingrid Röhne 086865136
Jenny Bolk 086865236
Karin Fredenberg 086865177
Malin Centervall 086865226
Marie-Louise Persson 086865146
Mottagningssköterska  
Ann-Christin Nygård 086865214
Eva Tileman 086865214
Luwam Hagos 086865214
Läkarsekreterare  
Karolin  (kassafrågor) 086865154
Liliann 086865212 ej fre.

 

Barnavårdcentral

Vi har nära samarbete med BVC knoppen som finns i samma byggnad.